Z tuctového domu se může stát skvost
Díky fasádě se z tuctového domu může stát skvost. A ještě ušetříte za topení.
Pro celkový vzhled rodinného domu není až tak podstatné, který stavební materiál se použije, zda cihly, dřevo, beton nebo i jiné materiály. Zato venkovní fasáda může i celkem všední stavbu domu posunout do luxusní kategorie. Přitom s konstrukčním systémem nemusí vůbec souviset.
Dřevostavba v kamenném kabátě nebo zděný dům obložený plastovými obklady, odvětrávanou, případně korkovou fasádou dnes běžně dostupná realita, kterou lze díky uceleným fasádním systémům ozvláštnit prakticky každou stavbu.
Při výběru fasády je nutné zapomenout na jinak běžně používané úvahy o rozumné ceně a kompromisu mezi užitnými vlastnostmi fasády a estetickou představou. Je třeba vzít v potaz mnohem víc parametrů, které se v minulosti příliš neřešily, zejména schopnost fasády dýchat a její tepelně izolační vlastnosti.
Z čeho vybírat
Podle způsobu provedení se zateplovací systémy rozdělují na dvě skupiny, na kontaktní a bezkontaktní.
U kontaktních systémů se tepelná izolace (polystyren nebo minerální vlna o tloušťce 10 až 20 cm) upevňuje pomocí lepidla přímo na obvodovou konstrukci domu. Tento způsob se ovšem neobejde bez krycí vrstvy, obvykle tvořené omítkou na speciální armovací síťce, a penetračního nátěru, případně korkového nástřiku.
Vlastní povrch fasády mohou tvořit keramické pásky, cihelné obklady nebo pásky z břidlice či jiného druhu obkladového materiálu, vždy podle zvoleného fasádního systému.
Druhou možností, jak zakončit lícový povrch zateplovacího fasádního systému, jsou probarvené tenkovrstvé omítky ze stříkaného korku. V případě zateplené fasády ani jiná než tenkovrstvá omítka není vhodná, protože klasická jádrová omítka se štukem by mohla na izolačním "polštáři" popraskat, což se Vám při použití korkových nástřiků díky jejich roztažnosti nestane.
Zavěšené fasády
Druhá skupina fasádních zateplovacích systémů se nazývá bezkontaktní a je zastoupena především takzvanými zavěšenými fasádami. Nejprve se na zeď upevní izolační vrstva z tvrzené pěny nebo desek z minerálních vláken a pak se tato izolace pokryje vnějším pláštěm, který ji chrání před povětrnostními vlivy.
Ve stavební hantýrce se zavěšené fasády řadí do kategorie " tvrdých" fasád. Samotné zavěšené fasády se pak dále odlišují použitými materiály i technologiemi. Nejčastějším důvodem, proč ji majitelé volí, je snaha o zvýšení estetické hodnoty domu.
Ale pozor, pokud se zdobnost fasády přežene, může dům působit jako pouťová střelnice. Na druhé straně díky dobře vybranému fasádnímu systému lze proměnit i nevýrazný a tuctový dům ve stavbu "s názorem".
Většina typů zavěšených fasád pochází ze Skandinávie či Kanady. Protože jsou to země s tradičně studeným podnebím, je možné tepelně izolačním schopnostem věřit.
Fasáda nemusí být jednobarevná
Tyto promyšlené systémy se tak označují různými přívlastky, například provětrávané, samonosné, se zadní ventilací, s plošným přisáváním vzduchu, bezmaltové atd.
Samotné provedení zavěšených fasád spočívá v použití rastrů z dřevěných latí nebo kovových profilů a kotev, na které se fasáda upevní. Vzniklá vzduchová mezera mezi obvodovou konstrukcí a fasádním systémem vytváří "komínový" efekt sloužící pro odvětrání případné zemní vlhkosti a kondenzátů.